Řekli o nás:
Alena Kysilková

"Naši vážení a milí knihovníci 20. a 21. století! Jste zkrátka nejlepší a máte na to i papír. K velké radosti všech, kteří vědí co to všechno obnáší a těch ostatních jistě také - mail z 20.10.2004"
|
Knihovnami 2015 jsou instituce z Hroznětína, Třince a Olomouce

     Praha - Knihovnou roku 2015 se stala Městská knihovna Hroznětín z Karlovarského kraje. Zvítězila v kategorii základní knihovna a dnes jejím zástupcům předala v pražském Klementinu cenu první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. V kategorii informační počin si titul Knihovna roku 2015 z Prahy odvážejí zástupci Městské knihovny Třinec. Městskou knihovnou roku 2015 se stala Knihovna města Olomouce. Tu neudílí ministerstvo kultury, ale Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Dnes výjimečně ocenil ještě Goethův institut, který v těchto dnech slaví 25. výročí svého působení v ČR. Od počátku 90. let zahájil velkou spolupráci s knihovnami a s jeho pomocí se obnovil fond mnoha knihoven v tuzemsku, uvedla dnes za svaz knihovníků Zlata Houšková.
     Titul Knihovna roku se udílí jako ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.
     Kategorie základní knihovna je určena pracovníkům knihoven v těch nejmenších obcích, letos jich bylo nominováno 13. Nejmenší obcí byly jihočeské Nerestce se 101 obyvatelem, kde ale na akce knihovny přichází až stonásobek návštěvníků, řekla členka poroty Helena Gajdušková, ředitelka Masarykovy veřejné knihovny Vsetín. "Úroveň nominovaných knihoven stoupá, stejně jako povědomí obcí o důležitosti knihoven. Zlepšuje se jejich technické vybavení, většina z nich má svůj web, elektronický katalog a snaží se půjčovat i e-knihy. V Česku je jedna z nejhustších sítí veřejných knihoven v Evropě, je jich kolem 6000 a většina z nich v malých obcích.
     Na Městské knihovně Hroznětín porota ocenila to, že poskytuje místní komunitě širokou škálu služeb včetně těch netradičních. "Bohatá nabídka akcí, jimiž se knihovna podílí na kulturním a společenském životě obce, převyšuje běžný standard a přivádí do knihovny všechny věkové kategorie obyvatel. Vynikající spolupráce s vedením obce, občanskými sdruženími a spolky i jednotlivci dělá z knihovny oblíbené místo setkávání i skutečné kulturní a komunitní centrum obce," uvedla porota.
     V kategorii základní knihovna porota udělila ještě zvláštní ocenění Místní knihovně Vrdy ze Středočeského kraje a Obecní knihovně v Kuníně z Moravskoslezského kraje.
     V druhé kategorii porota jako vítěznou vybrala Městskou knihovnu v Třinci za její podporu čtenářství formou kritického myšlení a aktivní zapojení dospívající mládeže do života komunity. Knihovna Třinec je knihovnou, galerií, infocentrem a literární kavárnou. Činnost knihovny je podle poroty systematická a koncepční - knihovna připravuje celoroční programy s pečlivou dramaturgií. Ve spolupráci s Kabinetem informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity dlouhodobě inovuje své knihovnické služby.
     "To, že máme krásnou novou knihovnu, je jen začátek, cenu považuji za startovací, za velkou motivaci. Máme rádi naše čtenáře a chceme, aby oni milovali nás, takže pro to děláme úplně všechno," řekla při přebírání ceny ředitelka knihovny Martina Wolna.

Převzato z archivu ČTK

Delegace z Hroznětína společně s členy komise


Vítězové kategorie Informační počin - Městská knihovna Třinec


Městskou knihovnou roku 2015 se stala Knihovna města Olomouce


I Severočeši měli želízko v ohni - bžanská starostka a knihovnice v jedné osobě s kolegyněmi z Regionální knihovny Teplice
Další ztráta pro knihovnictví

13. ledna 2021
Píše Bláha Miroslav | Velice nás zarmoutila smutná zpráva o úmrtí Mgr. Marie Mudrové. S Marií jsme se...

Program Zákon vs.4.0

1. ledna 2021
Píše Bláha Miroslav | Díky firmě "Počítačová škola Bárta, spol. s r.o." je v naší knihovně...

Knihovna roku 2020

26. listopadu 2020
Dne 26. listopadu 2020 byly vyhlášeny ceny "Knihovna roku 2020". Knihovnou roku 2020 v kategorii "základní...

Odešel malý, velký knihovník

13. října 2020
Píše Bláha Miroslav | Vzrůstem menší postavy, ale duší velký knihovník. To byl pan Zdeněk Pavlíček z...Náš průvodce pavlovickým zámkem
Náš průvodce pavlovickým zámkem
Výprava před kostelem sv. Václava
Výprava před kostelem sv. Václava