Řekli o nás:
Alena Kysilková

"Naši vážení a milí knihovníci 20. a 21. století! Jste zkrátka nejlepší a máte na to i papír. K velké radosti všech, kteří vědí co to všechno obnáší a těch ostatních jistě také - mail z 20.10.2004"
|
Píše Bláha Miroslav |
     Knihovnou roku 2011 v kategorii „základní knihovna“ se stala Místní veřejná knihovna Vavřinec-Veselice vedená paní Olgou Hájkovou. Veselická knihovna působí v obci Vavřinec tvořené čtyřmi místními částmi, z nichž tři mají vlastní knihovnu. V místní části Veselice žije 272 obyvatel, z nichž více než 20 % jsou čtenáři knihovny. Přestože je knihovna vedena dobrovolnou knihovnicí, míra jejích aktivit vysoce převyšuje standard služeb poskytovaných knihovnami v tak malých obcích. Knihovna je umístěna v rekonstruované víceúčelové budově a její dispozice i vnitřní vybavení jsou mimořádně dobře architektonicky a designově řešeny. Dokonale se zde naplňují estetické požadavky, účelnost pro knihovnické služby a přívětivost ke čtenářům všech věkových kategorií. Knihovna se podílí na celém kulturním a společenském životě obce a spolupracuje při tom s občanskými sdruženími, vedením obce i jednotlivými občany; je v obci mimořádným integrujícím prvkem. Je skvělým příkladem významu knihovny pro život v malé obci.
     Zvláštní ocenění a diplom v kategorii „základní knihovna“ získala dále Místní knihovna v Miletíně z Královéhradeckého kraje a Obecní knihovna Jaroměřice z Pardubického kraje.
     Hlavní cenu v kategorii „informační počin“ získala Moravská zemská knihovna v Brně za on-line zpřístupnění Mollovy sbírky a dlouhodobý rozvoj nástrojů pro prezentaci starých map, která má pro ČR význam i v mezinárodním kontextu. Zvláštní ocenění a diplom obdržela Regionální knihovna Karviná za přestavbu ústřední budovy knihovny na společensko-kulturní centrum, jehož služby přesahují klasické pojetí veřejné knihovny.
     „Městskou knihovnou roku 2011“ se stala Městská knihovna Louny. Tuto zvláštní cenu uděluje SKIP – Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a firma Skanska a.s.

Z tiskové zprávy SKIPu

Chvíle napjatého očekávání pro nominované a přátelského setkávání pro laureáty minulých ročníků a lidi spřízněné knihovnickou profesí.


Výprava z Vavřince - Veselic na stupínku nejvyšším


Severočeské želízko v soutěži o cenu pro Městskou knihovnu roku 2011 - Městská knihovna Louny


První gratulace a přátelské rady od Knihoven roku z předchozích ročníků


Napětí opadlo a tak je chvíle na něco dobrého k zakousnutí a přátelským rozhovorům


Pamětní list od kostomlatské knihovny bude účastníkům připomínat slavnostní chvíle v krásném prostředí Zrcadlové kaple v Klementinu
Knihovna roku 2021

14. října 2021
Píše Bláha Miroslav | Dne 14. října 2021 proběhlo v Zrcadlové kapli pražského Klementina vyhlášení...

Drakiáda 2021

6. října 2021
Píše Bláha Miroslav | Předpověď počasí byla sice nejistá, ale i tak se na kostomlatském hřišti sešlo...

Beseda o knihách pro mateřinku

5. října 2021
Píše Bláha Miroslav | Jednou z akcí Týdne knihoven byla i realizace projektového dne s tématem "Příroda...

Senior roku 2021

3. října 2021
Píše Bláha Miroslav | Dne 3. října proběhlo v kulturním centru Pražská křižovatka, ocenění...Pamětníci začátků nové české školy
Pamětníci začátků nové české školy
Hezký dárek, ale kam s ním?
Hezký dárek, ale kam s ním?