Řekli o nás:
Zpravodaj 12/2004

"...Besedy, setkání se čtenáři, provoz Internetu, vzpomínkové akce atd., to všechno jsou věci na které jsme si my-obyvatelé Kostomlat již zvykli, ale pro hodnotící komisi a pracovníky ostatních knihoven se jedná o něco nepochopitelného..."
|
Píše Bláha Miroslav |
Den bezpečnějšího Internetu - Safer Internet Day 2011

     Safer Internet Day je každoročně organizován mezinárodní sítí INSAFE počátkem února. Jeho cílem je propagovat po celém světě bezpečnější a zodpovědnější užívání online technologií a mobilních telefonů, a to zejména dětmi a mládeží.
Tématem roku 2011 je náš virtuální život vyjádřený heslem "Víc než hra, je to tvůj život!"
     Kostomlatská knihovna ve spolupráci se Základní školou připravila na 8. února besedu s názvem Raďme si - braňme se!, při které žáci 2. stupně informovali své mladší kamarády o zásadách bezpečného užívání informačních sítí. Pro svou prezentaci využili metodické materiály přístupné na webu Bezpečně-online.cz a rovněž i rady a tipy ze stránek Saferinternetday.cz
     Už od časného úterního rána si dvě skupinky „deváťáků“ pilovaly v kostomlatské knihovně svoje prezentace s ozvučením a projekcí na plátno. Žáčkové z první až třetí třídy dorazili na půl devátou a mohlo se začít. Od první chvíle se „lektorům“ Petrovi a Jirkovi podařilo navázat vzájemnou komunikaci a jednotlivé body prezentace rozebírali s posluchači formou dotazů na jejich zkušenosti s Internetem. Výborným zpestřením a zároveň poučením byly promítnuté videoklipy z výukových materiálů dostupných na stránkách bezpecneonline.cz. U animovaných příběhů ani nevadilo, že jsou ve slovenském jazyce. Výbornou pomůckou byly kartičky testující chování v modelových situacích. Děti se rovněž dozvěděly o kontaktech na linky proti kyberšikaně a mnoho dalších užitečných údajů pro bezpečné užívání informačních technologií.
     Posluchači se vyměnili a před žáky ze čtvrté a páté třídy předstoupily se svou prezentací Bára s Michalou. Že je to obecenstvo zkušenější, bylo zřejmé z počtu uživatelů Facebooku nebo Skypu. Tím spíše bylo potřeba upozornit na maximální opatrnost při komunikaci nejen na sociálních sítích. Ke slovu přišly opět i animované příběhy z projektu Zodpovedne.sk, ale také videoklipy jejichž motivem je - Nikdy nevíš, kdo je na druhé straně. Mementem můžou být příběhy s kriminálním koncem, prezentované před časem v médiích.
     Zodpovědná příprava prezentací a pozornost více jak padesátky posluchačů jsou jistě naplněním motta letošního Dne bezpečnějšího Internetu i hesla Raďme si - braňme se!, které této akci dala kostomlatská knihovna.

Tak, Péťo a Jirko, pusťte se do toho!


Malí posluchači až překvapovali svými znalostmi o Internetu


Tak co, kluci, co by jste poradili kamarádovi, který dostává ošklivé esemesky?


Tohle už jsou zkušenější posluchači, ale Bára s Míšou si jistě poradí


Na těch kartičkách máte popis různých situací, promyslete, jak by jste se zachovali
Další ztráta pro knihovnictví

13. ledna 2021
Píše Bláha Miroslav | Velice nás zarmoutila smutná zpráva o úmrtí Mgr. Marie Mudrové. S Marií jsme se...

Program Zákon vs.4.0

1. ledna 2021
Píše Bláha Miroslav | Díky firmě "Počítačová škola Bárta, spol. s r.o." je v naší knihovně...

Knihovna roku 2020

26. listopadu 2020
Dne 26. listopadu 2020 byly vyhlášeny ceny "Knihovna roku 2020". Knihovnou roku 2020 v kategorii "základní...

Odešel malý, velký knihovník

13. října 2020
Píše Bláha Miroslav | Vzrůstem menší postavy, ale duší velký knihovník. To byl pan Zdeněk Pavlíček z...Výborný nápad - tématické kufříky
Výborný nápad - tématické kufříky
Ochrana výsadby proti zvěři - oplocenka
Ochrana výsadby proti zvěři - oplocenka